ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

آلیاژ نانو آلومینیوم

 

یک گروه از محققان آمریکایی زمانی که روی الیاژی از  آلومینیوم آب ریختند با دیدن حباب‌های تولید شده متوجه شدند که حباب‌های تولید شده حاوی هیدروژن بودند که در واکنش آلیاژ آلومینیوم با آب تولید شدند.

آلیاژ آلومینیوم-گالیوم

 افزودن آب به آلیاژ آلومینیوم-گالیوم در یک مخزن موجب تولید هیدروژن می شود آلومینیوم تمایل شدیدی برای واکنش و ترکیب با اکسیژن دارد به همین سبب باعث جذب اکسیژن آب و رها شدن هیدروژن آن می شود مراحل این فرایند به گالیم وابسته است. آلومینیوم در حالت جامد با آب واکنش نمی دهد ولی در دمای پایین به آسانی در گالیوم حل می شود (عموماً به صورت گلوله ای کوچک می شود) این ویژگی موجب می شود تا در دمای پایین و با حالت جامد با آب هم واکنش دهد. علاوه بر این گالیوم از تشکیل لایه های اکسید آلومینیوم که در سطح آلیاژ تولید و مانع ادامه مصرف بقیه آلومینویم می شود جلوگیری می کند. گاز حاصله از این فرایند بخار آب می باشد.

این نوع واکنش به طور معمول با آلومینیوم اتفاق نمی‌افتد، محققان بلافاصله توانایی این آلیاژ آلومینیوم را مشاهده کردند و یک نسخه پودر نانومواد آلومینیومی تولید کردند که واکنش‌پذیری بسیار بالایی به آب و هر چیز دیگری همراه با آب دارد.نانو مواد آلومینیوم جدید هنگامی که در معرض آب قرار می‌گیرد، هیدروژن تولید می‌شود.

تیم انتظار داشت که ریختن آب روی آلومینیوم، آن را فقط به صورت معمول اکسید کند، اما هنگامی که واکنش نشان داد، آنها را مبهوت کرد. پس از انجام آزمایش‌های بیشتر، آنها کشف کردند که این واکنش نادر، در واقع تقسیم یک اکسیژن و دو هیدروژن از آب است.

سرپرست تیم تحقیقاتی اعتقاد داشت که آنچه ما کشف کرده‌ایم یک مکانیسم برای هیدرولیز سریع و خود به خود آب است.

آلومینیوم و آب به راحتی قابل حمل بوده و بر خلاف هیدروژن، امکان انفجار آنها وجود نداشته و نیازمند کپسول های گران قیمت نیز نیستند. از طرفی سرعت فرآیند جدید نیز بسیار بالا بوده و می‌تواند انرژی کافی برای فعالیت تجهیزات الکتریکی را در مدت زمان بسیار کمی تولید کند و مجموع این عوامل باعث می شوند که شاهد روش جدید و به صرفه ای برای تولید هیدروژن در مکان ها و شرایط مختلف باشیم.

برای انجام چنین واکنش‌هایی معمولا وجود یک کاتالیست ضروری است. اما آلیاژ آلومینیومی که این گروه تولید کردند برای انجام واکنش نیازی به کاتالیست ندارد.

 آلیاژ نانو آلومینیوم

مسلماً آلیاژ نانو آلومینیوم جدید آینده روشنی را برای سوخت هیدروژنی به تصویر می کشد اما، باید دید که آیا این پروژه میتواند گام را از آزمایشگاه فراتر گذاشته و تجاری شود یا مانند بسیاری از طرح های دیگر صرفاً در حد یک آزمایش و مقاله علمی باقی خواهد ماند.