آلايندگي صنعت آلومينيوم چين

folder_openاخبار آلومینیوم
commentبدون دیدگاه

مصرف انرژی در تولید آلومینیوم

به این دلیل که تأمين انر‍ژي بالاترین هزینه را در تولید آلومینیوم نسبت به كل هزينه‌هاي توليدش شامل مي‌شود، پروسه تولید آلومینیوم از پر مصرف ترین ها در جهان محسوب مي‌شود.یکی از صنایعی که آلایندگی بالایی دارد آلومینیوم است که آلاینده‌ ای  پرخطر محسوب می شود. به این دلیل باید این کارخانه ها را در خارج یا با فواصل دور از شهراحداث کرد تا میزان آلایندگی آن را برای شهرنشین‌ها کمتر شود.ولی صنایع دیگر که از خود فلز آلومینیوم که قبلا از مواد معدنی ساخته شده استفاده می شود از انرژی کمتری استفاده می کند. اکنون براورد شده که متوسط مصرف جهاني الومینیوم حدود ۱۴.۳۲ مگاوات ساعت به‌ازاي هر تن توليد آلومينيوم از مواد معدنی بدست می آید. اين مقدار بالای  انرژي اکثرا از نيروگاه‌هاي هسته‌اي، برق‌آبي، زغال‌سنگ‌سوز، حرارتي و گازسوز بدست می آید. که مشخص شده بيشترين سهم تأمين انرژي برای ذوب شدن آلومينيوم را نيروگاه‌هاي حرارتي زغال‌سنگ‌سوز دارند که چگونگی رشد صنعت آلومینیوم در چین را ناشی می شود.

نقش چین در تولید آلومینیوم و آلایندگی

چين در سال گذشته، بیشتر از 50 درصد از كل مواد معدنی آلومينيوم جهان را توليد كرد. اين مقدار گسترده از توليد آلومينيوم انرژی بسیار زیادی را مصرف می کند  و به دلیل اینکه چين داراي ذخاير بسیار زیاد زغال‌سنگ است باعث می شود که  توليدكنندگان چيني روی آورند به استفاده از نيروگاه‌هاي زغال‌سنگ‌سوز .نيروگاه‌هاي زغال‌سنگ‌سوز از قديمي‌ترين  نیروگاهها هستند و از تمام سوخت هایی که استفاده می شود بیشترین درصد کربن را منتشر می کنند. و همچنین این نیروگاهها گازهاي گلخانه‌اي برابر با مقدار قابل توجهی گاز دي‌اكسيد كربن در اتمسفر منتشر مي‌كند. ولی نیروگاههای گازی در مقابل نیروگاههای زغال سنگ سوز آلایندگی بسیار کمتری دارند.به دلیل استفاده زیاد از نيروگاه‌هاي زغال‌سنگ‌سوز در چین باعث شده  تخریب محيط زيست اين كشور مورد تهديد جدي قرار گیرد. به این دلیل چين براي نجات محيط زيست خود تصمیم به متوقف كردن فعاليت نیروگاههای آلاینده کرده و  از ظرفیت تولید آلومینیوم چین به مقدار بسیار زیادی کاسته شده.

همچنین بخوانید:  استخراج بوکسیت از معدن شاهوار شاهرود و تأثیرات زیست‌محیطی

 چین امیدوار است که بخش آلومینیومش به سرعت بتواند از یک وضعیت نامطلوب به یک صنعت یکپارچه تر تبدیل شود و بتواند تولیدکنندگان بزرگتر و کارآمدتری  پرورش دهد.خودرو های چینی به طور گسترده ای به بعضی از کشورهای آسیایی صادرمی شود و قسمت عمده آن به مصرف داخلی میرسد. و در آینده این خودروها به کشورهای غربی هم صادر می شود که نشان دهنده افزایش مصرف آلومینیوم است.

تولید آلاینده در صنایع آلومینوم چین

واحدهای ذوب کوچک در چین به مقدار زیاد دی اکسیدان تولید می کنند که به طور گسترده ای در صنعت فولاد آسیا استفاده می شود ولی در واحدهای ذوب بزرگتر دی اکسیدان یک محصول فرعی به حساب می آید.واحدهای جدید ذوب چینی بزرگ و مدرن هستند و درصد آلوده کنندگی آنان محدود است. شرکت های دولتی اصولا تجهیزات غربی وارد می کنند. ولی برای این رقابت صنعت بازیافت آلومینیوم چین می تواند از کوره ها و ماشین های صنعتی که عملیات دسته بندی را انجام می دهند ، قیچی ها و … استفاده کند.چین واحدهای کوچکتر را تعطیل کرده و واحدهای جدید و بزرگ را جایگزین کرده که دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی است و حفظ محیط زیست و کاهش مصرف انرژی را در نظر می گیرد .

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ