آلیاژ آلومینیم ۲۰۱۴

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

آلیاژ آلومینیم ۲۰۱۴

آلیاژ آلومینیم ۲۰۱۴ از سری آلیاژهای پایه آلومینیم است که در صنعت هوا فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد.  از موارد دیگر مصرف این آلیاژ در فریم کامیون است. این آلیاژ در دماهای خاصی به راحتی ماشین‌کاری می‌شود، با این وجود جوشکاری آن به دلیل ایجاد ترک مشکل می‌باشد. آلومینیم ۲۰۱۴ دومین آلیاژ معروف از سری آلیاژهای سری ۲۰۰۰ آلومینیم بعد از آلومینیم ۲۰۲۴ می‌باشد، در سری ۲۰۰۰۰ عنصر مس به عنوان عنصر آلیاژی به آلومینیم اضافه می‌شود. معمولاً برای تولید قطعه از آلومینیوم ۲۰۱۴ از فرایندهای فورج و اکستروژن استفاده می‌شود. مقاومت به خوردگی این آلیاژ پایین است و برای جلوگیری از خوردگی، سطح آن را با آلومینیم خالص می‌پوشانند یا اینکه سطح آن را با روش‌های دیگری پوشش دهی می‌کنند.

اصول طراحی:

اساسی‌ترین ویژگی در طراحی آلومینیم ۲۰۱۴ رسیدن به یک استحکام خوب با ایجاد رسوب در آن با استفاده از عملیات حرارتی می‌باشد.

قابلیت ماشین کاری:

قابلیت ماشین کاری این آلیاژ معمولاً در قطعات آنیل شده خوب می‌باشد، اما در شرایط عملیات حرارتی شده اندکی سخت‌تر می‌شود. برای تراش آن بادستگاه تراش از ابزاری با زاویه براده اصلی ۱۵ درجه، زاویه براده فرعی ۲۰ درجه و زاویه کلیرنس ۱۰ درجه استفاده می‌شود. استفاده از روانکار روغن برای تمام سطوح ماشین‌کاری شده توصیه می‌شود.

شکل دهی:

آلیاژ۲۰۱۴ به روش‌های سنتی قابل شکل دهی هستند، با این حال باید از زوایای خم کم (شعاع انحنا کم) اجتناب شود.

قابلیت جوشکاری:

 جوشکاری آلومینیم ۲۰۱۴ با روش قوس الکتریکی با گاز محافظ و الکترود مصرف شدنی بهترین نتیجه را حاصل می‌کند، آلیاژ ۲۰۱۴ در عملیات جوشکاری در معرض ترک خوردن قرار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:  پروفیل آلومینیوم و ضایعات آلومینیوم

عملیات حرارتی:

 عملیات حرارتی آلومینیوم ۲۰۱۴ در دمای ۵۰۲ درجه سانتیگراد به مدت زمان لازم حرارت داده می‌شود وسپس در آب سرد می‌گردد.

فورجینگ :

آلومینیم ۲۰۱۴ باید در محدوده دمایی ۴۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتیگراد تحت عملیات فورج قرار گیرد.

کار گرم:

 کار گرم آلومینیم ۲۰۱۴ در محدوده دمایی ۱۴۸ تا ۲۰۴ درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد.

کار سرد:

 آلومینیوم ۲۰۱۴ در دمای T3 و T4 تحت کار سرد قرار می‌گیرد و در دماهای دیگر این کار مشکل می‌باشد و در خمکاری از زوایای کوچک خم باید اجتناب کرد.

آنیلینگ :

عملیات آنیلینگ بر روی آلومینیم ۲۰۱۴ به این صورت است که ۲ الی ۳ ساعت در دمای ۴۱۲ درجه سانتیگراد نگه داشته می‌شود و بعد با سرعت ۱۰ درجه سانتیگراد بر ساعت تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد کنترل شده خنک می‌شود و بعد از آن در هوا خنک می‌شود.

عملیات پیرسازی:

 در کل آلیاژهای سری ۲۰۰۰ آلومینیم غیرقابل پیر سختی هستند.

 

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ