آلیاژ مناسب آنودایز

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

در انجام فرآیند آنودایزینگ هریک از انواع آلیاژ آلومینیوم واکنش متفاوتی نشان داده و خواص فیزیکی ونتایج مختلفی حاصل خواهد شد. شیوه آنودایز کردن هر نوع آلیاژ نیز متفاوت است. بنابراین آلیاژ مناسب آنودایز بر اساس کاربرد مورد نظر انتخاب می شود، به این منظور باید به موارد زیر توجه کرد

عملیات آنودایزینگ به منظور ایجاد پوشش محافظ و یا به منظور رنگ آمیزی و تغییر نمای ظاهری انجام می شود و گاهی هر دو مورد نظر است.

در بعضی آلیاژها رنگ حاصله مات و در بعضی براق است.

در بعضی آلیاژها رنگ ایجاد شده رنگ طبیعی آلومینیوم است و در برخی دیگر متفاوت است.

لایه محافظ که بر روی انواع آلیاژ تشکیل می شود از نظر مقاومت در شرایط و کاربردهای مختلف متفاوت است.

بعضی الیاژها برای آنودایز مناسب نیست و باید تحت عملیات آنودایز سخت قرار گیرد.آلیاژ مناسب آنودایز

آلیاژهای آلومینیوم به7 دسته کلی تقسیم می شوند، در هر دسته آلیاژ درصدی از فلزات و عناصر دیگر با آلومینیوم ترکیب شده و خواص متفاوتی را ایجاد می کند. در این مقاله مهمترین موضوع مقایسه آلیاژها برای انتخاب آلیاژ مناسب آنودایز است.

آلیاژ سری 1000  ( 1050):

آلیاژ آلومینیوم خالص ، ناخالصی این آلیاژ کمتر از یک در صد است. آلیاژسری 1000 نرم است و به همین دلیل قابلیت ماشین کاری آن ضعیف است. این آلیاژ هادی قوی جریان الکتریسته است. تحت عملیات آنودایزینگ پوششی نقره ای رنگ به خود میگیرد.کاربرد آن در تولید ظروف آشپزخانه است.

آلیاژ سری 2000  (2024) :

این سری آلیاژ در ترکیب با فلزمس می باشد، وجود مس در آلیاژ مقاومت در برابرخوردگی را پایین می آورد، بنابراین فرآیند آنودایز این گروه  آلومینیوم  دشوار است. این آلیاژ استحکام  بالا و قابلیت ماشین کاری خوبی داردو در صنایع هوایی کاربرد دارد، به دلیل وجود مس در آلیاژرنگ به دست آمده در آنودایز طبیعی متمایل به زیتونی می شود. آنودایز به دست آمده از این آلیاژ کدرو مات است به همین دلیل درنما و دکور استفاده نمیشود.

همچنین بخوانید:  نرم افزار شبیه سازی ریخته گری

آلیاژ سری  3000 (3105):

این آلیاژ در ترکیب با منگنز می باشد که خاصیت ضد خوردگی آلومینیوم را بالا میبرد. عملیات آنودایز لایه اکسیدی مقاوم بر روی آن تشکیل می دهد که مقاومت در برابر خوردگی را بالا میبرد. رنگ به دست آمده از آنودایز این آلیاژ بسته به میزان منگنز متفاوت است هرچه منگنز بیشتری در ترکیب وجود داشته باشد رنگ حاصله از خاکستری به قهوه ای متمایل می شود. سطح آلیاژ آنودایز شده براق است.

باتوجه به خواص این آلیاژ کاربرد آن در نمای ساختمان، ظروف اشپزخانه ای که در تماس با موادی که  موجب خورده شدن آلومینیوم میشود ،می باشد. کاربرد دیگر آن در مبدلهای حرارتی و قوطیهای نوشیدنی می باشد.

آلیاژ سری 4000 :

آلیاژ 4000 ترکیب آلومینیوم با عنصر سیلیسیوم است ، نقطه ذوب این آلیاژ پایین است وبرای مصارف ریختگری  مناسب است. انجام فرآیند آنودایز بر روی این آلیاژ به سهولت و راحتی انجام می شود و نتیجه خوبی ارائه می دهد. آلیاژ مناسب برای آنودایز است. مقاومت آلیاژ 4000 در برابر خوردگی بالاست و پس از عملیات آنودایزینگ بیشتر می شود. رنگ به دست آمده پس از آنودایز طیف خاکستری ومشکی می باشد.

 

آلیاژ سری 5000 :

این آلیاژها در ترکیب با منیزیم ، استحکام و خاصیت ضد خوردگی بالایی دارند. مقاومت آلیاژ در برابر خوردگی به قدری بالاست که در ساخت زیر دریایی و محصولات در مجاورت آب دریا و شرایط جوی مرطوب استفاده می شود. عملیات آنودایز این آلیاژ به سهولت انجام می شود .

 

آلیاژ سری 6000 :

منیزیم و سیلیسیوم عناصر ترکیبی آلیاژ 6000 است. ویژگی این سری قابلیت اکسترود و شکل پذیری بالای آن نسبت به بقیه آلیاژهاست ، به همین دلیل در تولید انواع پروفیل ، ساخت پنجره و پل به کار میرود. تحمل حرارت در این دسته آلیاژها بالاست ، همینطور مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد ، میزان استحکام آن متوسط است. درفرآیند آنودایزینگ  ، لایه اکسیدی که روی آلیاژ را می پوشاند از قطعه در مقابل خوردگی و سایش محافظت می کند. رنگ حاصله از آنودایز مات است.

همچنین بخوانید:  آند کربن خام

 

آلیاژ سری 7000:

 وجود عنصر روی در این آلیاژ ، محصولی سبک با استحکام کششی بالا ارائه می دهد . آلیاژ سری 7000 برای عملیات آنودایز مناسب نیست ولی تحت عملیات آنودایز سخت پوشش مناسبی میگیرد. کاربرد این آلیاژ باتوجه به ویژگیهای آن در صنایع هوایی ، نفت و گاز، مشین آلات نساجی و…..است.

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ