آلیاژ نانو آلومینیوم

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

سوخت هیدروژن  فرآیندی است پیچیده و هزینه بر و حمل و نقل آن پر خطر  و به همین دلیل استفاده از آن دشواری های خاص خود را دارد.یک روش جدیدی برای تولید هیدروژن اختراع شده که می تواند بسیاری از مسائل مربوط به استفاده از سوخت هیدروژن را برطرف کند.این روش طوری طراحی شده که میتواند به طور همزمان تولید نانوکامپوزیت و آلیاژ نانو را باهم داشته باشد.

نقش آلومینیوم در تولید سوخت هیدروژن

محققین مقداری آب را روی  آلیاژ خاصی از آلومینیوم به طور اتفاقی ریختند و واکنش سریع دو ماده را دیدند و مشاهده کردند که آبی که روی سطح آلیاژ آلومینیوم پاشیده شده  شروع به حباب زدن کرد و گاز هیدروژن تولید شد.در این آزمایش آلومینیوم خالص را به عنوان آلیاژ زمینه و  نوعی نانوذرات را به عنوان تقویت کننده استفاده کردند.در آزمایشات قبلی که انجام شده میدیدیم  آلومینیوم در تماس با  آب اکسید می‌شد و مانند یک پوشش محافظ در مقابل اکسیدشدن لایه‌های بعدی عمل می کرد. اما در این واکنش خاص تولید هیدروژن  به وسیله منبع قابل‌حمل با صرفه اقتصادی و به کمک نانو آلیاژ آلومینیوم انجام می شود.

در گذشته هیدروژن موجود در آب را در دماهای بالا و یا کاتالیزگر و با هزینه بالا استخراج می کردند و کارایی 100% را متاسفانه نداشت. اکنون بدون بکار بردن حرارت بالا یا کاتالیزگر نانو آلیاژ آلومینیوم هیدروژنی که در آب وجود دارد را جدا می کند. و این امر به طور 100% و زمان بسیار کم انجام می شود. و به دلیل اینکه حمل آب و آلومینیوم آسان و بی خطر و ارزان است و این فرایند با سرعت بالایی انجام می شود و می توانیم هیدروژن را در مکان های مختلف به راحتی تولید کنیم.

همچنین بخوانید:  کاربرد آلومینیوم در صنایع

مهمترین موردی که این روش را از روش های قبلی متمایز می کند این است که با کمک نانو آلیاژ آلومینیوم سامانه‌های فشرده و با ابعاد کوچک تولید می کند و برای سیستم هایی که وزن پایینی دارند یا سازه هایی که که باید در مدت طولانی از عنصر هیدروژن استفاده کنند  و اینکه نمی توان از مخزن ذخیره‌سازی استفاده کرد بسیار مفید و حائز اهمیت است.

در فناوری نانو می خواهیم به این سمت پیش برویم که از آلیاژهای محکمتر و سبک تر با قابلیت و استحکام بالا استفاده کنیم.نتایج این پژوهش نشان داده که آلومینیوم و کامپوزیت های آن بدون لایه لایه شدن، ترک و یکپارچه و با کیفیت مناسب تولید شده است. 

این تحقیق بر روی موارد کوچک آزمایش شد و جواب قابل قبولی داد ولی در موارد بزرگتر نیز  یک گروه پژوهشی به وسیله این روش تانکی کوچک و با کنترل کردن از راه دور تولید کردند و معتقدند که استفاده از این روش برای ابعاد بزرگ‌تر عملی و قابل‌اجرا است.از این فرایند که به وسیله نانو آلیاژ آلومینیوم انجام شد می تواند در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی ، هوافضا، و اکثر صنایع مرتبط با آلومینیوم استفاده شود.

با بهره گیری از این روش در آینده انتظار می رود که از نانو آلیاژ آلومینیوم درچاپگرهای سه‌بعدی استفاده شود و در ارتش ربات‌های کوچکی ساخته شود که با کمک  نانو آلیاژ آلومینیوم بتوانند از هیدروژن به‌عنوان سوخت استفاده کنند.

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ