اکستروژن سرد

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

اکستروژن سرد یا ریخته گری سرد یا Cold chamber عملیات ریخته گری برای فلزاتی با دمای ذوب بالاو مقاوم به خوردگی قابل توجه مثل آلومینیوم مناسب است.اکستروژن سرد

برخلاف فرآیند اکستروژن یا ریخته گری گرم ، اکستروژن سرد با جدا کردن مخزن ذوب از انژکتور مشکل خوردگی را مرتفع ساخته است. در فرآیند ریخته گری سرد فلز به صورت دستی یا اتوماتیک به لوله شات منتقل می شود. حرکت پیستون تزریق فلز را در قالب فشرده می کند. این فرآیند تک شات است. این روش زمان تماس فلز داغ و اجزای انژکتور را کاهش داده و در نتیجه  عمر انژکتور را افزایش می دهد.

امکان استفاده از شیوه اکستروژن سرد برای فلزاتی با دمای ذوب پایین تر مثل منیزیم و روی وجود دارد. اما استفاده از شیوه ریخته گری گرم برای این فلزات صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

فرآیند ریخته گری سرد

در هنگام ریخته گری سرد، مواد از مخزن مذاب که حاوی موادی بیشتر از مواد لازم برای پر کردن قالب می باشد (از بوته یا مخزن) به یک لوله شات منتقل می شود. در اینجا  با حرکت یک پیستون هیدرولیکی مواد از لوله شات به داخل قالب فشرده می شود. مواد اضافی داخل مخزن به منظور فشره کردن مواد در داخل قالب و جبران انقباض مواد بعد از سرد شدن مورد استفاده قرار می گیرد.

همانطور که در شکل مشخص شده است قطعه (1) بدنه قالب ریخته گری می باشد. شماره (2) مواد مذاب میباشد که در دمای بالای 600 درجه سانتیگراد است. شماره (3) پیستون است که تحت فشار هیدرولیک مواد مذاب را به سمت قالب راهنمایی میکند تا از کانال و لوله شات وارد قالب شود و شکل مقطع را به خود بگیرد.

همچنین بخوانید:  ساخت قالب آلومینیوم

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ