بازار آلومینیوم در هفته مورخ 22 مهر 1396

folder_openاخبار آلومینیوم
commentبدون دیدگاه

سردرگمی در بازار پروفیل و بیلت آلومینیوم:

بازار آلومینیوم در هفته گذشته همچنان در کلاف سر در گم قیمت گرفتار بود . پس از وقفه انجام شده در عرضه شمش و بیلت ، انتظار اکثر واحد های تولیدی بر آن بود تا با عرضه های صورت گرفته در پارتهای ۲۰ تنی ، کمی از وضعیت تلاطمی بازار و قیمت آلومینیوم بکاهد . هرچند که عرضه و توزیع مواد اولیه در بدو امر تاثیر مثبتی بر روند تعدیل قیمت داشت و قیمت که تا ۱۰۷۰۰ تومان پیش رفته بود پس از انجام عرضه ها تا ۱۰۲۵۰ تومان تعدیل شد . اما به یکباره روند نوسانات نرخ ارز و جدالهای سیاسی مانع از تعدیل بیشتر قیمت شد و مجددا قیمت روند افزایشی در پیش گرفت و تا مرز ۱۰۴۰۰ تومان پیش رفت .

عرضه بیلت و شمش آلومینیوم:

در بازار بیلت پس از یک وقفه طولانی عدم عرضه بیلت انتظار میرفت تا با تقاضای زیادی برای این کالا در بورس روبرو باشیم اما با عرضه صورت گرفته در هفته گذشته برای ۱۰۰۰ تن عرضه این محصول تنها ۱۶۰۰ تن تقاضای خرید برای این کالا در بورس وارد شد که متاسفانه تعدادی از این خریداران بیلت ، کالای خریداری شده چندان ارتباطی با نوع تولید و محصول آنها نداشت و به طمع بهره گیری از اختلاف قیمت بورس و بازار این کالا اقدام به خرید نمودند . البته نباید از این نکته قافل بود که نبود یک برنامه منظم در توزیع بیلت و افت محسوس کیفیت بیلت ایرالکویی به همراه عرضه های سینوسی و مهندسی شده در این محصول بسیاری از مصرف کنندگان این بخش را به سرمایه گذاری برای تولید بیلت DC وادار نموده که این میزان سرمایه گذاری و تولید علاوه بر تاثیراتی که بر دامنه قیمت و مصرف شمش به لحاظ اختلاف قیمت شمش و بیلت داشته . تاثیر زیادی در کاهش سطح تقاضای بیلت ایرالکویی داشته است. قبل از عرضه بیلت در بورس قیمت بیلت پیشنهادی تا ۱۱۳۰۰ تومان پیشنهاد می شد که با عرضه بیلت و اختلاف حدود ۸۰۰ تومانی بورس و بازار انتظار میرفت تا قیمت بیلت در بازار تعدیل شود اما گویا توزیع کنندگان و مصرف کنندگان این بخش هم تمایلی به کاهش نرخ نداشته و پس از عرضه هم قیمتها همچنان در پایه ۱۱۲۰۰ تا ۱۱۴۰۰ تومان برای بیلتهای DC و ایرالکویی پیشنهاد میشد .

همچنین بخوانید:  احداث کارخانه‌آلومینیوم‌مسجدسلیمان‌

بازار جهانی بیلت و شمش آلومینیوم:

در بازار جهانی فلزات غیر آهنی ، آلومینیوم به واسطه کاهش ظرفیت چین و افزایش سطح تقاضای خرید توسط این کشور ، و ارائه برنامه زمانی اکثر غولهای خودرو سازی در ارائه خودروهای هیبریدی و استفاده بیشتر از آلومینیوم در این خودرو ها ، افزایش نرخ انرژی سبب شد تا قیمت آلومینیوم بالای کانال ۲۱۰۰ دلار بماند . و با توجه به افزایش هزینه های تولید در این بخش اکثر موسسات و شرکتهای بزرگ این صنعت پیش بینی روند افزایش قیمت جهانی این فلز را به بالای ۲۲۰۰ دلار می نمایند . جهت اطلاع عزیزان طی یکماه گذشته قیمت پودر آلومینا از ۲۸۰ دلار به بالای ۴۴۰ دلار افزایش داشته است. همچنین سایر عناصر موثر تولید آلومینیوم نیز با افزایش همراه بوده است .که انتظارها برای افزایش بیشتر قیمت جهانی آلومینیوم را در پی داشته است . . در هفته گذشته این نوسانات قیمت در بازارهای جهانی میانگین قیمت آلومینیوم را به ۲۱۲۹ دلار و ۹۰ سنت رساند .

تاثیر بازار ارز بر قیمت بیلت آلومینیوم:

بازار ارز هم در هفته گذشته با جهش همراه بود و با صعود به بالای ۴۰۰۰ تومان میانگین این مولفه موثر در هفته گذشته به ۴۰۰۱ تومان رسید .
( قیمت اعلامی ارز بر اساس نرخ اعلامی صرافیهای مجاز و قیمتهای مندرج در روزنامه دنیای اقتصاد )
در همین راستا و بر اساس فرمول تعیین قیمت پایه و مولفه ارز . قیمت پایه عرضه شمش آلومینیوم گرید ۹۹/۷۰ برای هفته جاری حدود ۹۱۵۷ تومان پیش بینی می گردد .
(( شایان ذکر است که شرکتهای عرضه کننده مبلغ ۳۰ تومان به ازای افزایش گرید شمش ، به قیمتهای پایه عرضه اضافه می نمایند .))

همچنین بخوانید:  تولید آلومینیوم و و تاثیر مخرب آن بر محیط زیست

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ