تولید شمش آلومینیوم

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه
تولید شمش آلومینیوم

برای تولید شمش آلومینیوم پس از عملیات استخراج ، آلومینیوم را بار دیگر در کوره ذوب می کنند و عناصر آلیاژی را به آن اضافه می کنند. فلز مذاب در کوره با جدا کردن سرباره تمیز می شود.

عوامل موثر در کیفیت شمش

  • مخلوط شدن عناصر آلیاژ 
  • گاز زدایی دقیق
  • همگن سازی

گاز زدایی به منظور حذف کردن سرباره ها ، ناخالصیهای غیر فلزی مثل اکسیدها و گازها صورت میگیرد. گاز زدایی در کیفیت شمش تاثیر زیادی دارد. میزان هیدروژن موجود در آلومینیوم قابل اندازه گیری است. به طور معمول میزان گاز هیدروژن در آلومینیوم مذاب در نقطه ذوب و فشار یک اتمسفر 0.68 سانتی متر مکعب در صد گرم فلز و در آلومینیوم جامد 0.36 در صد گرم فلز می باشد. در حالیکه میزان قابل قبول هیدروژن در آلومینیوم مذاب کمتر از 0.15 سانتی متر مکعب در صد گرم فلز است. در غیر این صورت در زمان انجماد آلومینیوم هیدروژن به گاز مولکولی تبدیل می شود ، در ساختار شمش حبس شده و ایجاد حفره و تخلخل می کند.

گازهای مورد استفاده برای عملیات گاز زدایی : نیتروژن ، آرگون ، کلر، یا مخلوط این گازها و یا هیدروژن کربن کلر دار جامد. گاز کلر برای خارج کردن مواد زاید در عملیات سرباره گیری بسیار مناسب است. به همین دلیل  در تمام ترکیبات گازهای گفته شده استفاده می شود.

عملیات تبرید به منظور دستیابی به ساختار یکدست و یکنواخت شمش انجام می شود. این عملیات به دو صورت جهت دار و نیمه مداوم انجام می شود.

تهیه شمش به شیوه ریخته گری عمودی انجام می شود، ریخته گری افقی برای تهیه قطعات کوچکتربه کارمی رود، در روش افقی کنترل اندازه دانه مشکل است.

همچنین بخوانید:  آلومینیوم آلیاژ 6060

بعد از تولید شمش فرآیند همگن سازی انجام می گیرد. این عملیات برای آلیاژهای با استحکام بالا بسیار اهمیت دارد، به این دلیل که در این عملیات فرآیند رسوب گذاری و توزیع عناصر فلزی انجام می شود. مدت زمان ، دما و میزان گرمایش تا دمای همگن سازی در این فرآیند  بر خواص شمش تاثیر دارد. برای رسیدن به توزیع یکنواخت سرعت گرم کردن حدودا 75 درجه سانتی گراد بر ساغت است.

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ