خوردگی آلومینیوم

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

 

 خوردگی آلومینیوم

در این مقاله قصد داریم مبحث خوردگی آلومینیوم  و پارامترهای موثر آن را وابسته به آلیاژهای مختلف بررسی نماییم. در تعریف حوردگی باید گفت هرگونه واکنش عناصر خارجی و محیطی با فلزات و فرسایش آن را خوردگی میگویند. آنچه در انتخاب فلزات برای کاربردهای مختلف حائز اهمیت است میزان مقاومت در برابر خوردگی میباشد و میتوان فلز آلومینیوم را در مجموعه فلزات مقاوم در برابر خوردگی قرار داد. 

 خوردگی آلومینیوم و نحوه واکنش آن :

 وقتی فلز آلومینیوم خالص را در فضای آزاد و هوا قرار میدهیم این فلز ارزشمند در اثر عمل اکسیداسیون، یک لایه از جنس اکسید آلومینیوم بر روی سطح پوشش ایجاد میکند که این لایه بسیار مقاوم و در بیشتر محیط های کاری از مقاومت کافی برخوردار است و اگر به هر دلیلی، این سطح مخدوش شده و اکسید تولید شده از بین برود به سرعت مجدد تولید میشود و سطح فلز را پوشش میدهد.در توضیح مواد موثر در خوردگی بر فلز آلومینیوم می توان به مواد شیمیایی چون کلر ، آمونیوم و کلیه محلول های یونی با رنج Ph در محدوده 0 تا 4.5  و 8.5 تا 14 اشاره کرد. فلز آلومینیوم در عین حال در برابر انواع روغن ها، محلول های همراه با شکر، و انواع لبینات مقاوم است.

 

 آلومینیوم و تاثیر خوردگی بر آن

 آلومینیوم بر حسب عناصر موجود در آلیاژ آن، مقاومت و حساسیت های متفاوتی را در برابر خوردگی دارا میباشد. اینکه برخی آلیاژ ها نسبت به سایر آلیاژ ها از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی برخوردار هستند به دلیل وجود دو عنصر آلومینیوم و منیزیم در ساخت آن  آلیاژ میباشد. به طوری که این دسته از آلیاژ ها در برابر آب دریا و هوا بسیار مقاوم بوده و حداقل خوردگی آلومینیوم در ان حادث میشود. در نقطه مقابل آلیاژ های خانواده (AL-Mg)، دسته آلیاژ های دارای عنصر مس و روی هستند که بسیار ضعیف در برابر خوردگی ولیکن از سختی پذیری و استحکام مکانیکی بالایی برخوردارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین بخوانید:  کاربرد آلیاژ 3003

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ