عملیات نیتراسیون قالب

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

عملیات نیتراسیون قالب یا نیتراته کردن ، فرآیندی است که به منظور افزایش سختی سطح و مقاومت به سایش ، برروی قالبها و قطعات انجام می‌شود، ، که دراین عملیات نیتروژن اتمی در دماهای پایین حدود 525 سانتیگراد در لایه سطحی فولاد  نفوذ نموده ودر ترکیب با عناصر آلیاژ ، لایه های سخت  و مقاوم نیتریدی میسازد.

در حقیقت درعملیات نیتراسیون قالب  بر اثر واکنش نیتروژن باعناص آلیاژی خاص در دمای مورد نظر، ترکیب نیترید تشکیل میشود ، که یک ترکیب سخت و مقاوم است. امکان انجام عملیات نیتراسیون برای بسیاری از فولادها وجود دارد، اما تنها در صورتی می توان به سختی زیاد در سطح دست پیدا کرد، که جنس قطعه از فولادهای آلیاژی ، متشکل از عناصر آلیاژی مثل آلومینیوم، کرم، مولیبدن و یا وانادیوم باشد. بنابراین سختی سطح در این روش بستگی به نیترید فلزی تشکیل شده دارد. این عناصر در سطح قطعه ، به محض مجاورت با نیتروژن اتمی با آن واکنش داده  و تشکیل نیتریدهای سخت و پایدار می­دهند. 

پایین بودن دمای مورد نیازدراین فرآیند و انجام نشدن عملیات کویینچ موجب میشود، موج ایجاد شده احتمالی بر سطح به حداقل برسد و مانع کاهش استحکام فلز میشود.

 
پس از عملیات نیتراسیون که 24 ساعت زمان میبرد یک لایه مقاوم ، به ضخامت 0.2 میلیمتر (200 میکرون) بر سطح قطعات فلز تشکیل میشود  و  میزان مقاومت  به سایش آنها را به شدت بالا میبرد.

عملیات نیتراسیون قالب به سه شیوه زیر انجام میشود :

  • پلاسمایی
  • نمکی (مایع)
  • گازی

 

هرشیوه در مقالات بعدی ،به تفصیل توضیح داده خواهد شد.

همچنین بخوانید:  شناخت انواع فولاد و نقش آن در ساخت قالب اکستروژن

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ