مانت کردن

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

 مانت کردن بخشی از عملیات آماده سازی نمونه در فرآیند متالو گرافی می باشد. مانت کردن به منظور سهولت نگهداری و جابه جایی نمونه ریز فلزی انجام می شود. مانت کردن یا قالبگیری انجام  بقیه مراحل عملیات آماده سازی مثل سمباده زنی و پولیشینگ را ایمن وآسان تر می کند.  

 

مزایای مانت کردن

  •    نگهداری و حمل نمونه ریز با شکل پیچیده آسان می شود.

  •    محافظت از لبه های نمونه

  •    مهار کردن لبه های نمونه به منظور جلوگیری از آسیب زدن به کاغإ سمباده و پارچه پولیش

  •    امکان درج اطلاعات و شناسنامه نمونه دز پشت مانت.

روشهای مانت کردن

  •    مانت گیره ای     Clam mounting   
  •    مانت فشاری       mounting Compression    
  •    مانت سرد          Cold mounting

 

مانت گیره ای  Clam mounting  

برای انجام مانت گیره ای  از بستها و گیره ها به منظور قالبگیری ورقهای کوچک و نازک فلزی استفاده می شود. مانت گیره ای شیوه مانت کردن در کمترین زمان ممکن می باشد. 

 

مانت فشاری Compression mounting  

مانت فشاری یا مانت گرم  روشی برای انجام مانت سخت و سریع می باشد. دستگاه مانت گرم یا مانت فشاری قادر است همزمان تولید گرما و فشار کند ، انجام فرآیند به این ترتیب است که قطعه کار با پودر پلیمری در دستگاه گذاشته می شود و در شرایط فشار و گرمای دستگاه پودر تبدیل به مایع شده و قطعه را در بر می گیرد ، سپس با کاهش دما و بالا رفتن فشار مایع به حالت جامد در می آید. به این ترتیب قالبی صاف و مناسب بدون منفذ خواهیم داشت. مواد مورد استفاده برای انجام مانت  فشاری ترموپلاستیک Thermoplastic و ترموست Thermosetting می باشند.

همچنین بخوانید:  بازیافت ضایعات آلومینیوم

مواد ترموپلاستیک مثل اکریلیها در درجه حرارتهای بالای قالبگیری به حالت مایع روان است و با پایین آمدن دما و بالا رفتن فشار کم کم سفت و شفاف می شود.

مواد ترموست مانند فنلی،ایوکسی،دی آلیل فنالت در عملیات مانت کردن نیازمند  فشار و دمای بالا می باشد.

 

مانت ســردCold mounting

مواقعی که نمونه فلز مورد آزمایش قابلیت مقاومت در برابر فشار ودمای بالای مانت گرم را نداشته باشد. شیوه مانت سرد مورد استفاده قرار می گیرد. طول زمان انجام مانت سرد در مقایسه با مانت گرم بیشتر است.در عوض مانت سرد این امکان را دارد که همزمان چند نمونه تحت عملیات مانت قرار گیرد.به این ترتیب که نمونه روی سطح صاف در قالب قرار می گیرد سپس رزین مورد نظر از بالا داخل قالب ریخته می شود، نمونه پند ساعت در همان حالت باقی می ماند تا آماده جابه جایی شود.مواد مورد استفاده   در مانت سرد عبارتند ازاوکسیهاExpxides پلی استرهاPolyesters  واکریلیکها Acrylics. این مواد از دوجز رزین وسفت کننده Hardener تشکیل می شوند.

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ