میلگرد آلیاژی آلومینیوم

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

استحکام میلگرد آلیاژی آلومینیوم

میلگرد آلیاژی آلومینیوم هم از استحکام و هم از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. قیمت میلگرد آلومینیومی با در نظر گرفتن هزینه های تولید و آلیاژهای مورد استفاده متفاوت می باشد.روش های مختلفی را برای ساخت میلگرد آلیاژی استفاده می کنند و تولید میلگرد باید دارای استاندارد باشد و کیفیت آلیاژ بررسی شود ، استانداردهای هر کشور باید کنترل شود و با توجه به آن استانداردها تولید شود.

ترکیبات میلگرد آلیاژی آلومینیوم

در کشور هایی که حوادث طبیعی بیشتر اتفاق می افتد باید معیار و استاندارد ساخت آلیاژ با توجه به آن شرایط اتخاذ شود.در ایران نیز تولید میلگرد آلیاژی طبق ترکیبی از استانداردهای اروپایی و انگلیسی و ژاپنی و امریکایی انجام و تولید می‌شود. و در این فرایند مقداری فولاد نیز به آلیاژ اضافه می شود و در آخر خنک می شود و برای استفاده خاص فرستاده می شود.

ترکیبات میلگرد آلیاژی آلومینیوم

از ترکیب دو یا چند فلز آلیاژ به وجود می آید . مثلا از  ترکیب فلزات قلع و سرب، آلیاژ لحیم بوجود می اید و یا برنج یک آلیاژ است که از ترکیب فلز های مس و روی در حرارت بالا به وجود می‌آید. فولاد نیز از ترکیب آهن و کربن تشکیل می شود. آلیاژ آمالگام که در دندان پزشکی استفاده می شود ترکیبی از فلزات جیوه ،قلع و نقره است.یکی از پرطرفدارترین آلیاژ ها آلیاژ آلومینیوم می‌باشد.

میلگرد آلیاژی آلومینیوم

 

 کاربرد آلیاژ آلومینیوم

  • به دلیلاینکه خاصیت سبکی و ضد پوسیدگی دارد در ساخت هواپیما و فضاپیما و وسایل نقلیه از آن بهره میگیرند.

  • آلیاژ آلومینیوم رسانای خوب گرماست و در رادیاتور سازی استفاده کاربردی از ان می کنند.

  • این آلیاژ رسانای خوب الکتریسیته است

  • سبک وزن است

  • در اتصال با مس در خطوط نیرو از آن استفاده می شود.

  • برای قوی تر شدن و استقامت کابل ها از هسته فولادی استفاده می کنند

  • در دماهای حدودا بالا آلیاژ های آلومینیوم استحکام خود را از دست می دهند.

  • اما در دما های منفی، استحکامشان بالا می رود که باعث می شود آلومینیوم بعنوان آلیاژ های دما پایین شناخته شود.

همچنین بخوانید:  مشاوره آلومینیوم

 

مقاطع میلگرد آلیاژی آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیومی  به اشکال مختلفی از جمله مقاطع چهار گوش ، گرد و و ورق در می آیند. مقاطع گرد و چهار گوش  در استاندارد سازی به طول 3 متر تولید میشوند. فلز آلومینیوم نمی تواند فشار زیادی را تحمل کند ولی وقتی که به آلیاژ تبدیل می شود استحکام آن مانند فولاد می شود.

  پیشتر گفتیم وقتی الیاژی تولید می کنیم دو فلز مختلف را با هم ترکیب کرده تا آلیاژ تولید شود، و تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت هم آلیاژ تولید شده و هم فلزات می گذارد و کار برد بهتری دارند.

مثلا آلیاژ برنج با ترکیبی که از فلز مس و روی می دهیم بوجود می اید و مقتومت و پایداری بیشتری پیدا می کند و همچنین کاربرد بیشتری می تواند داشته باشد.و یا اینکه با ترکیب آهن و کربن فلز بسیار محکم فولاد تشکیل می شود که کاربرد آن بسیار بیشتر از فلز آهن است و در صنعت ساختمان و عمران استفاده فراوانی از آن می شود.

و یا مورد دیگر آلیاژ را می توانیم به دورالیوم اشاره کنیم که از ترکیب مس و منگنز و منیزیوم تشکیل می شود.

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ