کاهش هزینه های تفکیک قراضه های آلومینیوم تا 10 درصد

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

افزایش ضایعات آلومیبنیوم سری 5 و 6 

توقع می رود که در سال های آینده حجم قراضه های آلومینیومی اضافه شود و این به دلیل رشد کردن روز افزون صنعت خودرو سازی که این قراضه ها اکثرا از آلیاژ های سری 5 و 6 می باشند.

کاربرد های فلز آلومینیوم در صنعت خودرو سازی بسیار زیاد است. ورق پروفیل بیشترین ماده مصرفی در صنعت خودرو سازی می باشد. مقدار بسیار زیادی از قراضه ها به واسطه برش دادن ورق های آلومینیومی تشکیل می شود. قراضه های ایجاد شده بعد از برش ورق های آلومینیومی به دلیل اینکه تحت شرایط استفاده شده قرار نگرفته است تمام خصوصیات ماده اولیه را حفظ کرده و ارزش زیادی برای استفاده مجدد دارند و به قراضه های نو معروف شده اند. و استفاده کردن مجدد این قراضه ها از نظر های بسیاری از جمله اقتصادی و زیستی به صرفه است.

 

دقت در تفکیک ضایعات آلومینیوم

قراضه های ایجاد شده به طرق گوناگون، باید تفکیک شوند تا بتوانند مورد استفاده قرار گیرند. برای اینکه آلیاژ سازی و در آوردن ترکیبات شیمیایی قراضه ها بسیار مهم است باید دقت زیادی در این موضوع بکار برده شود.

در گذشته با استفاده از اشعه ایکس، بر روی قراضه ها آنالیز انجام می شد و به مقدار زیادی الومینیوم سری 2 و 7 در آنها کشف می شد. ولی اکنون با استفاده از روش های دیگر مثل طیف بینی فرو شکست القایی که با استفاده از لیزر می باشد طیف های بیشتری از آلیاژ آلومینیوم که از سری 1 تا 7 می باشد را جدا سازی کردند.

همچنین بخوانید:  انواع اکستروژن آلومینیوم

در روش جدید که با استفاده از فرو شکست انجام می شود اثر لیزر بسیار شدید روی آلومینیوم اثر می دهند و با کنده شدن حجم بسیار کمی از آلومینیوم مواجه می شویم که پلاسمایی که تابیده شده است و موجب این امر شده است تشکیل شده از یک گاز با دمای بسیار بالا می باشد که به وسیله داغی که ایجاد کرده موجب کنده شدن  آن حجم می شود.

پلاسمای تابیده شده بعد از اینکه سرد شد ترکیب شیمیایی آلیاژ های تشکیل دهنده قراضه را نشان می دهد زیرا طیف های اتمی ، یونی و مولکولی بعد از سرد شدن، ماهیت خود را نشان می دهند.

ضایعات ورق آلومینیوم

هنگام برش زدن ورق ها قراضه هایی که ایجاد می شود که می توان تا 50 درصد از آنها مورد استفاده مجدد قرار گیرد. مقدار قراضه های تولید شده در سال های اخیر بسیار زیاد شده است و عمده آلیاژ های تولید شده از سری 5 و 6 می باشند.

مصرف آلومینیوم به دلیل صنایع گوناگون در حال بالا رفتن است و به دلیل اینکه منابع معدنی آلومینیوم اندک است مجبوریم به استفاده از قراضه ها و روی آوردن به بازیافت آن.برای اینکه آنالیز کردنه آلیاژ های آلومینیوم به خوبی انجام شوند نیاز است که قطعات آلومینیومی مرتب شوند تا قطعه های آلومینیومی همگی از جلوی اشعه لیزر عبور کنند و از وسیله هایی مانند نوار نقاله و کانال های مختلف در این امر استفاده می شود.

ضایعات آلیاژهای آلومینیوم

در گذشته هزینه هایی که صرف تفکیک قراضه ها می شد بین 200 تا 300 یورو در ازای هر تن بود ولی با استفاده از تکنولوژی امروز سرعت مرتب ساختن قطعه های قراضه بسیار بالا رفته و دستگاه آنالیز با دقت بالایی قطعه های آلیاژ آلومینیوم را شناسایی و تفکیک می کند و هزینه ها به شدت کاسته شده.

همچنین بخوانید:  اصلاح قالب هیت سینک آلومینیومی

 

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ