آبکاری آلومینیوم

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه

پوشاندن یک جسم با یک لایه نازک از یک فلز با کمک یک سلول الکترولیتی آبکاری نامیده می‌شود. جسمی که روکش فلزی روی آن ایجاد می‌شود باید رسانای جریان برق باشد. الکترولیت مورد استفاده برای آبکاری باید دارای یونهای آن فلز باشد که قرار است لایه نازکی از آن روی جسم قرار بگیرند.

پروسه آبکاری آلمینیوم:

·         تمیزکاری غوطه وری

·         حذف اکسیدهای سطح

·         تمیزکاری ظریف

·         زینکات

 

آلومینیوم فلزی است براق، سبک، سازگار با محیط زیست، نسبتا ارزان، به راحتی خورده می­شود و نسبتا نرم است; در نتیجه آن را آبکاری می­کنند.

 

در ابتدا مواد زائد نظیر روغن، چربی، براده فلز را به روش چربی زدایی آلتراسونیک از سطوح قطعه حذف می کنند.

سپس لایه اکسیدهای طبیعی ایجاد شده، سطوح قطعات آلومینیومی را در محلول قلیایی قوی حذف می کنند. برای این منظور در کنار موادی نظیر سود سوزآور مواد افزودنی دیگری به آن اضافه می نمایند که مانع از تشکیل مجدد اکسید در سطح قطعه شود.

جهت حذف اکسیدهای سطح قطعه باید به ترکیب مختلف آلیاژ آلومینیوم که در حین فرآیند منجر به ایجاد (فیلم نازک سیاه رنگ دوده ای در سطح قطعه) در سطوح می گردد، توجه کرد که این لایه نازک از ترکیبات مس – سیلسیم و منیزیم اند که باید قبل از آبکاری از سطوح قطعه کاملا حذف گردند. برای این منظور ابتدا آن را در محول اسیدنیتریک نیمه غلیظ غوطه ور می نمایند تا آلودگی های فوق از سطح قطعات زدوده شود.

در مورد قطعات آلومینیومی آلیاژی استفاده از اسید فلوئویدریک لازم است و  به دلیل وجود خطرات جانبی به جای استفاده از آن می توان از مواد مشابه نظیر ترکیبات فلورایددار یا اسید سولفوریک استفاده نمود و برای آلومینیوم خالص هم از محلول بدون اسیدنیتریک استفاده می شود.

همچنین بخوانید:  آلیاژ نانو آلومینیوم

زینکات اساسا شامل یک محلول قلیایی از روی مانند هیدروکسید روی و تعدادی تغییرات که بصورت تجاری هستند در این ترکیب پایه موجود است.

استانات بصورت پایه شامل یک محلول قلیایی از قلع مانند هیدروکسید قلع و تعدادی از تغییرات بصورت تجاری در ترکیب پایه موجود است.

بعد از یک سری مراحل پاکسازی، از زینکات و استانات استفاده میشود که ممکن است به بیشتر از یک مرحله استفاده ازاین ترکیبات نیاز داشته باشد، سطح آلیاژهای آلومینیوم را در پایان به یک فیلم بسیار نازک از روی یا قلع به طور پراکنده روی سطح فلز می پوشانند.

برای هر آلیاژ آلومینیوم محلول زینکات یا استانات مستقل است .این امر در شرایط آزمایشگاهی اما بسیار مشکل  انجام میگیرد. بنابراین به محلول های شستشوی بسیار تمیز و متعدد که نیازمند مراقبت دائمی هستند، برای جلوگیری از آبکاری مجدد و هزینه اضافه احتیاج است.

پس از آنکه قطعات شسته شدند، آنها باید فورا در حمام آبکاری قرار گیرند و تا زمانی که سطح هنوز فعال و آماده پذیرش رسوب دادن فلز روی آن ها است، بسرعت آبکاری شوند.

 

 

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ