هارد آندایزینگ

folder_openدانش فنی
commentبدون دیدگاه
   

هارد آندایزینگ یا آنودایز سخت،عملیاتی است که پوشش سخت تری نسبت به آنودایز معمولی ایجاد می کند. ضخامت لایه ایجاد شده توسط آنودایز معمولی 5 تا 25 میکرون است درحالی که درعملیات هارد آندایزینگ یا آنودایز سخت امکان ایجاد لایه اکسیدی تا بیش از 200 میکرون وجود دارد. این پوشش در برابر خوردگی و سایش مقاوم است و قابلیت ماشین کاری دارد و ضریب اصطکاک آن پایین است.   برتری نتیجه عملیات هارد آنودایزنسبت به آنودایز معمولی مقاومت بالای لایه ایجاد شده در برابر سایش است که برای مصارف خاص که  در معرض سایش بالا قرار دارند کاربرد دارد، همینطور طیف متنوعی از رنگها در نتیجه هارد آندایزینگ به دست می آید به همین دلیل در نما و دکوراسیون مورد توجه قرارگرفته است.  هارد آندایزینگ  به همان شیوه الکترو شیمیایی با الکترولیت خاص که یک محلول اسیدی خنک در دمای زیر صفر می باشد انجام می شود.

موارد تاثیر گذار در تعیین کیفیت عملیات هارد آندایزینگ:

نوع آلیاژ قطعه ، میزان سختی ، مقاومت در برابر خوردگی ، خواص مکانیکی آلیاژ و نوع کاربرد قطعه در کیفیت اجرا موثر است. 

 

کاربرد عملیات هارد آندایزینگ :

پوشش آنودایز سخت در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد. مثل  صنایع نظامی ، صنایع خودرو ، صنایع هوا – فضا ، صنایع شیمیایی ،صنعت ساختمان و ….. 

  هارد آندایزینگ

از عملیات هارد آنودایز به دلیل مقاومت سایشی بالا  و ضریب اصطکاک پایین برای ساخت قطعات آلومینیومی که در معرض سایش و اصطکاک هستند وبه مقاومت سایشی بالا نیاز دارند استفاده می شود مثل قطعات دوار ویاتاقان ها….

همچنین بخوانید:  روش طبقه بندي و نامگذاري آلياژهاي آلومينيوم

مطالب مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

09127106787

× ارتباط از طریق واتس آپ